Održana Konferencija o tržištu električne energije u BiH

Bez autora
Sep 25 2013

Dvodnevna konferencija pod nazivom „Tržište električne energije u Bosni i Hercegovini – Slijedeći koraci“ organizovana od strane Projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Asistencija reformi i regulativi u energetskom sekotoru (REAP), održana je u ponedjeljak i utorak, 23. i 24. septembra 2013. godine, u hotelu Sunce u Neumu. Na konferenciji je prisustvovalo preko 120 učesnika uključujući predstavnike ministarstava nadležnih za energetiku na državnom i entitetskim nivoima, predstavnike parlamentarnih odbora nadležnih za energetiku, te predstavnike svih učesnika na elektroenergetskom tržištu. Seminaru su također prisustvovali i predstavnici regulatornih komisija za električnu energiju na državnom i entitetskom nivou koje su ujedno i pokrovitelji ove konferencije, te četiri elektroprivrede, Nezavisni operator sistema (NOS) i Elektroprenos. Gosti predavači iz regulatornih komisija iz Srbije i Crne Gore podijelili su iskustva svojih zemalja u procesu otvaranja tržišta, a prisutnima se obratio i predstavnik Energetske zajednice jugoistočne Evrope g. Simon Uzunov koji je dao poseban osvrt na trenutno stanje u elektroenergetskom sektoru regiona i BiH.

Održana Konferencija o tržištu električne energije u BiHDvodnevna konferencija pod nazivom „Tržište električne energije u Bosni i Hercegovini – Slijedeći koraci“ organizovana od strane Projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Asistencija reformi i regulativi u energetskom sekotoru (REAP), održana je u ponedjeljak i utorak, 23. i 24. septembra 2013. godine, u hotelu Sunce u Neumu.

Na konferenciji je prisustvovalo preko 120 učesnika uključujući predstavnike ministarstava nadležnih za energetiku na državnom i entitetskim nivoima, predstavnike parlamentarnih odbora nadležnih za energetiku, te predstavnike svih učesnika na elektroenergetskom tržištu. Seminaru su također prisustvovali i predstavnici regulatornih komisija za električnu energiju na državnom i entitetskom nivou koje su ujedno i pokrovitelji ove konferencije, te četiri elektroprivrede, Nezavisni operator sistema (NOS) i Elektroprenos. Gosti predavači iz regulatornih komisija iz Srbije i Crne Gore podijelili su iskustva svojih zemalja u procesu otvaranja tržišta, a prisutnima se obratio i predstavnik Energetske zajednice jugoistočne Evrope g. Simon Uzunov koji je dao poseban osvrt na trenutno stanje u elektroenergetskom sektoru regiona i BiH.

Predstavnik USAID-a u BiH Thomas Rojas izjavio je ovo prilikom:

„Elektronergetski sektor ima izuzetan potencijal u Bosni i Hercegovini. Reforma elektronergetskog sektora i organizacija kokurentnog tržišta predstavlja veliki uspjeh za Bosnu i Hercegovinu. Otvaranje tržišta električne energije će voditi ka povećanju trgovine i prihoda, povećanju investicija uz istovremeno povećanje broja radnih mjesta. Zbog ovog velikog potencijala USAID daje svoju podršku elektroenergetskom sektoru.“

Kada je 2007. počeo sa radom, USAID REAP je također organizovao Konferenciju o otvaranju tržišta gdje je predstavio svoje zadatke i ciljeve i gdje je napravljen presjek statusa elektroenergetskog sektora. Na ovoj završnoj konferenciji USAID REAP dao je pregled aktivnosti koje su poduzete u 6 godina trajanja projekta, predstavljajući napredak koji je elektroenergetski sektor postigao u tom periodu. Međunarodni eksperti na čelu sa USAID REAP projektom dali su preporuke za daljnji napredak elektroenergetskog tržišta po uzoru na međunarodnu najbolju praksu.

Početkom 2015. tržište električne energije u BiH će se otvoriti za sve kupce, uključujući domaćinstva. To znači da će svaki kupac biti u mogućnosti kupiti električnu energiju na tržištu ukoliko nađu ponudu koja je bolja od njihove sadašnje. Međutim, da bi kupci bili zaista u stanju to uraditi, tržišni procesi i odnosi između svih učesnika na tržištu moraju biti uspostavljeni i jasno utvrđeni da bi ih kupci razumjeli. Glavna uloga USAID REAP-a bila je dentifikacija i uklonjanje prepreka za funkcioniranje tržišta.

Do danas je vlada SAD-a, prvenstveno putem USAID-a, osigurala 1,6 milijardi dolara pomoći ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku Bosne i Hercegovine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik